събота, 1 септември 2018 г.
четвъртък, 16 август 2018 г.
за Бягането
Как ще ме стигнеш,
аз тичам със Вятъра?
Сълзите ми се смесиха с Росата,
как ще ме нараниш?
Мечтите ми се вплетоха в Дъгата,
как ще ги видиш?
Приятели ми станаха дърветата в Гората,
как ще ме разбереш?
Аз тичам със Вятъра,
как ще ме спреш?
с.Бистрица 07.2018г.
четвъртък, 1 февруари 2018 г.
за Маргарина
Отдавна искам да ви споделя тази история.
Изключително илюстративна е 😄
Всички знаем какви са трите тайни на френската кухня – масло, масло, масло...
Затова не ме изненада, когато научих, че откривателя на маргарина е французин.
Както четем в уикипедия – „През 60-те години на 19 век френският император Луи Наполеон III обявява награда за този, който създаде задоволителен заместител на маслото, подходящ за използване от войската . Френският химик Иполит Меж-Морис изобретява вещество, наречено „олеомаргарин“, като наименованието по-късно е съкратено до „маргарин“. Маргарин понастоящем е общо наименование на редица подобни съестни масла.“
Началото е многообещаващо /виж за промишленото готвене - https://mislizahraneneto.blogspot.bg/2018/01/blog-post_12.html /- било лесно, евтино и мащабно.
Първоначално го правят от говежда лой, после използват различни мазнини, включително неорганични /продукти на нефтодобивната промишленост/.
На няколко пъти става много модерен – препоръчват го, като здравословна алтернатива на „лошото“ и старомодно краве масло.
И естествено, както всеки път когато сме се помислили за по-знаещи /и можещи/ от Създателя, сме пропуснали една подробност – Трансмазнините.
Както четем по-нататък в любимата уикипедия – „В индустрията транс-мазнините са резултат от процеса на частично хидрогениране на растителни масла.“
Всъщност, точно това е един от процесите, които използват при създаването на маргарина.
А тези мазнини, са голям здравословен проблем – преки виновници са за високото ниво на сърдечно-съдови заболявания в нашето общество.
Дописникът на уикипедия, се опитва да защити тезата, че всъщност сега вече, новото поколение маргарини са много по-здравословни, трансмазнините ги има и в кравето масло и всъщност всичко е въпрос на борба между масленото и маргариновото лоби!
Когато борбата е между две лобита, тя е маркетингова и е въпрос на пари и ресурси. Лесно е да се забрави основното – маргаринът и всички подобни „съестни“ мазнини са заместващ продукт!
Като млад предприемач, заедно със съдружниците, с които прохождахме в този бизнес, бяхме възприели желязно правило – професионалистите /готвачи, бармани, сервитьори, охрана и т.н./ казват кое и как, ние трябва да осигурим условията и оборудването и най-доброто ще се появи...
За съжаление, много от тези професионалисти правят неща, защото така се правят, т.е. някъде където са работили, така се е правило.
Наскоро преглеждах файлове от онова време. Готвили сме и с течен маргарин и маргарин за мазане сме ползвали.
Част от проблема е, че на тези места където така се прави, има голяма вероятност да са избрали да работят с маргарини, защото е по-евтино или съответния търговски представител е направил услуга на управителя на ресторанта.
Нямате идея, каква голяма гама услуги се предоставят от търговските представители – предлагали са ми от отстъпка за детски пюрета, до екскурзии в чужбина.
Това се приема за нормално в бранша/а и не само в нашия/.
И после – ние готвим с маргарини, защото така се прави...
Преди време ми предложиха да готвя с „продукт използван в хранителната промишленост със силен аромат на краве масло“.
Познавайки добре човекът, който ми го предложи, и с цялото ми уважение към неговите търговски качества, смея да твърдя, че в не един от скъпите ресторанти в София, ви готвят с „продукт използван в хранителната промишленост със силен аромат на краве масло“.
И си мисля,че не е правилно това колеги, не е правилно...
Както казваше един от уважаваните от мен служители и шеф готвачи – Наум Парлапански – „Тази храна хора ще я ядат!“
Той го казваше с тъга, защото виждаше голямата претенция в част от публиката, към традиционната кухня, а в същото време нехание към последствията от използването на модерни продукти – оцветители, фиксове, „съестни мазнини“.
Момичета, които са силно обидени, ако зелето в салатата,платена от фирмата им, не е нарязано по единствения възможен, правилен начин, ходят на фитнес, спазват диети и споделят, че купешкия сандвич с маргарин и пълнозърнест тост е в пъти по-вкусен от приготвения с домашен хляб и недиетично краве масло.
И нека не забравяме, че ако те имат избор, то децата ни ядат маргарин на филия в детската градина, ядат го в пакетираните кроасани и чипсове, които си купуват от училищната лафка, ядат го на закуска в къщи – маргаринът е най-продаваната мазнина за мазане в много части на нашия, западен свят.
Няма как да съм част от това.
Нека завърша с една детска история:
Седнал съм на дървен стол, близо до печката в кухнята на баба ми.
Мирише на билки и подправки.
На печката /която е на дърва/ къкри, неизменния през зимата, липов чай.
Дядо ми реже филии от селски хляб с ножа, който по принцип носи в кания на кръста си.
Работен нож с много изядено,но много режещо острие.
Пече ги направо на туча на печката и ги маже дебело с домашно краве масло. Поръсва ги с домашен, сладък червен пипер и сминдух, който нарича мерудия 😄
Подава ми поредната филия и казва:
„Яж моето момче,
да си силен ...“
петък, 19 януари 2018 г.
за Мононатриевия глутамат
Преди време имах Главен готвач, който използваше много Пикантина за овкусяване на храната. Ръсеше я навсякаде.
Бяхме заприличали на реклама на фиксове Маги!
Само в десертите не слагаше!
Аз снабдявах продуктите и ми направи впечатление, че подправки почити не снабдявах, основно доставях големи пакети Пикантина.
Веднъж го попитах – това не профанизира ли много занаята /бях и все още съм непоправим идеалист на тази тема/, различни рецепти – националности, стилове, продукти, а на всичко Пикантина! /иначе всички го хвалеха – много вкусно готвел, много „специфично“ J/
„Шефе не се безпокой – нали клиента е доволен?“
Нещо ми остави горчив вкус – стотици /хиляди/ хора, стотици /хиляди/ години приготвят храна /като задължение, като израз на Любов, като Изкуство/.Появявт се съвременните корпорации, произвеждат едно ‚фиксче‘ и вече опитът, продуктите, процесите нямат значение – всичко е вкусно!
Реших да попрочета малко по темата.
Няма да Ви преразказвам всичко, можете да се запознаете и сами – в интернет има достатъчно информация.
Това ми преживяване беше повод да се замисля колко манипулативен е този бизнес – хранителновкусовата индустрия.
На всяко притеснение за използването на MSG /мононатриев глутамат/, палмова мазнина, маргарини и т.н., веднага се появяват мастити професори, които тежко и научно обосновават, че е много нормално да ядем гума, канцерогенни оцветители, мазнини и т.н.
Притеснените, са заклеймявани като противници на прогреса, ниско културни, необразовани и т.н. / един роднина, ме оприличи на типа хора, вярващи в кемтрейлса J/ .
Като цяло аргументите за, могат да се категоризират в няколко типа.
Първия е, че MSG го има в природата – откривателя му го изолира от ферментирали водорасли, в естествен вид го има в доматите, пармезана, соевия сос и т.н.
Мисля, че е доста очевидно, че в природата има и кокаин, хероин и цианкалий, те също са полезни за решаване на определени проблеми, но двата факта не ни карат да ги рекламираме като приемливи и безопасни.
Втория е, че организма и сам си произвежда MSG – произвежда се в мозъка.
Точно това е голяма част от проблема – ние консумираме стимулант на нервната ни система.
За да определите една храна за вкусна, тя трябва да има определен вид, цвят, очакван вкус и мирис – всичко това е базирано на вашият културен, социален и наследствен опит.
Когато всичко това е изпълнено, организмът Ви произвежда вещества, предизвикващи задоволство. Това се запечатва в паметта Ви и добавя още определения към понятието Вкусно.
В следващият момент, всичко това е нарушено. Постоянно бомбандирате мозъка и цялата нервна система със стимулант, който е добавен изкуствено в храната Ви. Дали няма да искате още и още?
Дали след време тази пристрастеност, няма да Ви накара да оценяте традиционната и полезна храна, приготвена по всички правила на изкуството, като невкусна?
Аз мисля, че точно това се случва...
Много обичам третият тип аргументи – от деветдесете години на миналия век много американски институти /тук можете да си направите списък с платени от лобистите на индустрията институти с гръмки имена/ „класифицират мононатриевия глутамат като „по принцип признат за безопасен“ „/цитата е от bg.wikipedia.org/
По принцип признат ...!!??
Това ако не е шикалкавене!
Да погледнем следващият тип аргументи – азиатците /тук се включва цялото обаяние на Ориента – будизъм, баланс, духовност/ го използват от хилядолетия!
Не е така – използват го от началото на 20 век – през 1908 го „открива“ японския изследовател Кикунае Икеда.
Докато влезе в производство и се патентова, мисля че масово са започнали да го използват доста по-късно.
Какви са реалните последствия от използването на тази сол, върху тези народи, май няма много изследвания, така че и за тях това е сравнително нов феномен.
За мен това е отрова.
Поредният опит да се изявим като по-хитри от Създателя, да шикалкавим вместо да си свършим работата, да извличаме печалба от здравето на хората.
Аз съм го изхвърлил от моята кухня от три години. Не използвам продукти в които знам, че го има.
На оня готвач му купих микс сушени подправки, вместо Пикантина.
Скоро напусна. J
Една история:
Добре платен специалист от IT сферата, с високо самочуствие – кореспондиращо с високите му доходи, застанал в среда на офиса на фирма с която работех по доставка на обедното им меню.
Ръста е нисък /както и нивото/, затова се опитва да впечатли с висок глас –
„Ям всеки ден джънк фут – McDonalds, KFC, Мимас и е по-вкусна от твоята храна“.
Тук секретарката се изкисква подкрепящо, за да покаже, че защитава колегите.
„Дете имаш ли?“ попитах го.
„Да.“
„Моята храна, която я плаща шефа ти, я запази за него – поне ще знаеш, че има шанс, да расте здраво.“
Обърнах се и излязох.
Мисля си, че за децата ни е важно, да си дадем сметка, че това което наричаме „наша храна“ е нещо за качеството на което, трябва да работим и бдим всеки ден. Сигурен съм, че изкуствено добития и добавен мононатриев глутамат, няма място в нея.
Абонамент за:
Публикации (Atom)
Пътешествие с кемпер и куче до Корфу (част 3)
Кемпо се държи очудващо добре на магистралата. На 120 става малко нервен, но така или иначе 100 си му прилягат, а и разчетите ми са направен...
-
Не "малко братче", ти не можеш да ни съдиш. Знам, че ти се иска, но не можеш. Не и ти... Излегнат пред екрана, си мечтаеш - как би...
-
Днес те продават Господи, за тридесет пари... Със тридесет пари ще купят нива, но не за Жътва, а за Гробище, нали!? С предателство не можеш ...